גמישות תכנון - ניתן לעצב את מבנה הבית בגמישות רבה לכל צורך ולכל צורת מגורים. בניית כיפות בגדלים שונים, צמודות אחת לשנייה, יוצרת בית עם חלל חדר מגורים הקרוי "רחם". סביבו נבנים חדרי שינה, מטבח ושירותים. רעיון הרחם הוא ליצור אזור שבו המשפחה מתכנסת יחד. גם החדרים פונים לפנים הרחם, כך האווירה המשפחתית תמיד נשארת. אם רוצים פרטיות, בונים כיפה צדדית המחוברת במסדרון קצר והיא מנותקת מהחלל המשותף. בבית הנבנה בשיטת אקו דום, לא יהיו קירות משותפים הנהוגים בבית מרובע. לכל חדר יש את החלל שלו. חיבור הכיפות במעגל, יכול גם ליצור חצר פנימית משותפת - פטיו.

חוזק - השיטה משתמשת בשני עקרונות פיזיקאליים מוכרים: גרביטציה וחיכוך. המשקל הגדול של האדמה הדחוסה לוחץ את הטבעות אחת על השנייה ומעביר את הלחץ המופעל על הכיפה למטה, כלפי האדמה והכיפה הופכת להיות מקשה אחת של מסת אדמה כבדה. הכוחות פועלים בצורה שווה בכל חלקי הכיפה ומקנים לה חוזק שיכול לעמוד גם ברעידות אדמה שמבנה מרובע עם קירות היה קורס בהן.

אין שימוש בבטון, יסודות, קורות או פלדה - למבנה אין קירות, אין חיבורי קירות או קורות. כיפת אדמה מסוגלת לשאת את העומסים הפועלים עליה אל תוך האדמה וכך, אין צורך בשלד וביסודות.

חיסכון ענק באנרגית חום - בגלל צורת המבנה העגול והחומר ממנו הוא בנוי, המבנה שומר על הטמפרטורה ולא מאפשר מעבר של חום או קור פנימה או החוצה. בניינים הנבנים בשיטה זו הם בעלי מסה תרמית גבוהה המייצבת את תנודות הטמפרטורה בתוך הבית ומקנה נוחות רבה לדיירים.
בבניה בשיטת אקו דום אין ממש צורך במזגן. הטמפרטורה נשמרת יציבה הודות לצורת המבנה העגולה, החומר ממנו עשויה הכיפה ולעובי הקירות. יושבי מדבריות בעולם מאוד אוהבים את החיים באקו דום, כי הטמפרטורה נשמרת קרירה כמו בתוך מערה.
עובי הקירות הוא בין - 60- 80 ס"מ , וכך האוויר המצטבר בכיפה לא בורח דרך הקירות ושומר על הטמפרטורה. הבתים העתיקים ביפו או בירושלים מציגים את אותו עקרון ותחושת הקרירות בתוך הכיפה זהה לזו המוכרת לנו מהבתים העתיקים.
ניתן להוסיף ארובה לכל כיפה. הארובה נועדה לווסת לפי הצורך את האוויר החם המצטבר בבית במקומות מדבריים: במקומות חמים, פתח הארובה מופנה עם כיוון הרוח והיא שואבת את האוויר החם מבפנים ומקררת את הבית. במקומות קרים - הארובה משנה את ייעודה לאפשר הקמתו של אח. עובי הקירות שומר על החום שנוצר באח ודואג שלא יצא ויתבזבז.
כדאי לדעת: יכולת אגירת החום הנפחית למבנה לבנים - 1350 קילו ג'אול למ"ק , לעומת זאת, יכולת אגירת החום לאדמה המהודקת הוא כ- 1700 קילו ג'אול למ"ק .

בידוד מכניסת מים ורטיבות - חלקה החיצוני של הכיפה מצופה בטיח אדמה מעורבב עם מלט אשר מתקשה ועמיד בפני גשם. עליו, ציפוי נוסף מחומר בידוד, למניעת כניסת גשם ורטיבות דרך הכיפה.

ניצול אור טבעי לתאורת פנים, בכל שעות היום - במבנה ניתן לבנות חלונות בכל זווית אפשרית מול השמש, להבדיל מחלון בבית מרובע שזוויתו מול השמש מוגבלת ותלויה בזווית הקיר. כך ניתן לשלוט על כניסת קרני השמש בכל שעות היום לתוך הבית. כמו כן, ניתן לעשות פתחים עגולים בכל גובה של הכיפה, דרכם יכנסו קרניי השמש. במרומי הכיפה מומלץ להשאיר פתח - Sun Roof שדרכו רואים את השמים ביום ואת הכוכבים בלילה . כיוון מיקום הכיפה בנוי לפי כיוון הרוח והשמש. זאת כדי לאפשר קירור וחימום טבעיים וכניסת אור נכון. חדר השינה יבנה בצד זריחת השמש, בכיוון דרום/מזרח. המטבח בכיוון דרום. המקלחת בכיוון דרום/מערב והכניסה בכיוון מערב.
בפתחים העגולים הקטנים ניתן לשים זכוכית צבעונית עגולה, כך שקרני השמש יאירו את החדרים בצבע כל שעות היום.

החלל העגול , האקוסטיקה משרים אווירה נעימה ומלאת השראה - לכיפה תכונות בידוד אקוסטי מעולות, המונע חדירת רעש ומעבר רעשים בין החדרים. תכונה זו נוצרת הודות לשני אלמנטים. הראשון הוא החומר ממנו עשויה הכיפה - אדמה, והשני הוא צורת המבנה - החלל העגול. לא לחינם מוזיקאים רבים מתאהבים במבנה...

מבנה ארכיטקטוני מקסים, אקולוגי, המשתלב עם הטבע והסביבה - הכיפה מצופה בטיח אדמה בצבעיה הטבעיים של אדמת המקום. כל כיפה שומרת על צבע האדמה במקום בו היא נבנתה. אם נעשה שימוש באדמה ממקום אחר, הצבע ישתנה וכך ניתן לעטר את הפתחים והדלתות בצבעים שונים. תמיד, כמו בטבע, גווני צבעי האדמה ישתלבו אחד בשני.

 

שיטת אקו דום מאפשרת בנייה לשימושים רבים. גמישות הטבעות בזמן הנחתן מאפשרת עיצובים שונים ומגוונים.

דירת נופש/ צימר - המבנה המכיל חדר מגורים- הרחם, חדר שינה, מטבח, מקלחת ושירותים, הול כניסה. העלות יותר זולה מבית מעץ ואורך החיים של המבנה הוא הרבה יותר גדול. לפי עדויות מארץ המוצא, אירן, יש שם מבנים בני מאות רבות של שנים.

בית למגורים - המבנה יכול לשמש למגורים וניתן להרחיב אותו למספר כיפות הצמודות אחת לשנייה וליצור חדרים נוספים.

מחסן ובית גידול לצמחים - בניית מחסן בחצר הבית לאחסון או לגידול צמחים בתנאים מיוחדים.

חדר עבודה או טיפולים - צורת המבנה העגול נותנת השראה ורוגע לשוהים בו. מתאים במיוחד למי שרוצה בחצר הבית חדר עבודה שקט, חדר טיפולים, חדר משחקים לילדים, חדר תצוגה... כל שימוש לחדר המצריך אנרגיה ותחושה אחרים מאלו הקיימות בחדר בבית ר גיל .

חדר יינות - הטמפרטורה שנשמרת בתוך הכיפה ועובי הקירות מתאימים למרתף יינות. כדי למנוע כל כניסת אור, כיפה לאחסנת יין תבנה ללא חלונות בכלל ומסדרון יוביל לדלת הכניסה שתהיה צרה וקטנה. במקרים מסוימים ניתן להעמיק את הכיפה כמטר בתוך האדמה.

פינות ישיבה- "זולות" - העבודה עם הטבעות מאפשרת ליצור פינות ישיבה מרהיבות, עשויות מאותו חומר - אדמה. פינות הישיבה קלות לבנייה ונותנות לבית ולחצר אופי אחר. עיצוב כל פינות משתנה והוא גמיש - לפי צורכי המקום.

 


"הכוח בעולם מתקיים תמיד במעגלים.
הארץ עגולה כמו כדור, כך גם כל הכוכבים, ההרים והגבעות. הציפורים בונות את קניהן בעיגול, השמש מסתובבת במעגלים, והירח עושה את אותו הדבר.
עונות השנה יוצרות מעגליות בשינויים שלהן וכל פעם חוזרות לאותו מקום ומתחילות מההתחלה, גם הבתים הראשונים של בני האדם היו עגולים, כמו קיני הציפורים.
עד היום האינדיאנים ושאר תרבויות בעולם חיים בבתים עגולים.
אז למה אנשים עברו להתגורר בביתים מרובעים?
לחסוך מקום. להרוויח בנייה בקומות, לחסוך בקירות ע"י קירות משותפים. האם אלה סיבות נכונות מספיק?
כשיש בבית פינות הן חוסמות, לא סתם כשרוצים להעניש ילד אומרים לו -לך לעמוד בפינה... פינה זה מקום לא נעים. מקום שבו משהו נגמר, מקום שממנו אין לאן ללכת
בבית עגול אין פינה וגם אין קירות שסוגרים מהצד וממעל. יש קיר אחד עגול שמתחיל ולא נגמר בנקודה אחת. אין תקרה, יש אין סוף.
בבית עגול יש כוח, יש בו תחושה של אין מגבלה, תחושת שחרור, כמו בטבע."

יובל דלשד

 

נאדר חלילי, ארכיטקט ממוצא איראני שחי בקליפורניה, פיתח וייסד את השיטה.
במקור, השיטה הייתה מבוססת על בניית מבני כיפה תוך שימוש באדמה בלבד ואפילו בחול.
במשך שנים רבות עשה נאדר חלילי בדיקות וניסיונות כדי להתאים את השטיה לחיים המודרניים,
וכדי לעמוד בתקני הבנייה. אחד האלמנטים שהוסיף היה אחוז מסוים של מלט, תלוי בסוג האדמה, שמוכנס לתערובת האדמה. המלט מקשה את האדמה ומחזק אותה כמו בלוק בנייה.
בתחילת דרכו, טייל חלילי בארץ הולדתו איראן. שם ראה תופעה מעניינת. לאחר רעידת האדמה הגדולה באירן, בה נחרבו כפרים שלמים, הוא הבחין שחלק מהכפרים נשארו על תילם. לאחר בדיקה קצרה, הבין שהכפרים האלה בנויים מכיפות אדמה ואילו שאר הכפרים היו בנויים בנייה קונוונציונלית - בתים מרובעים. הוא בדק ומצא שכאשר האדמה זזה, פועלים כוחות מנוגדים על הכיפה העגולה והיא אינה קורסת. זאת, לעומת בנייה מרובעת, שהכוחות פועלים עליה בכיוון התזוזה וממוטטים את קירות הבניין מטה.

לאחר שחזר לארה"ב עזב נאדר את עבודתו כאדריכל של מבנים "רגילים" והחל לפתח את השיטה, לחזק את המבנה ולהתאים אותו לצורת החיים המודרנית.
חלילי רשם פטנט על הטכנולוגיה שפיתח שנים והחל להפיץ אותה ברחבי העולם. היום,כעבור כ-20 שנה, הוא הוכר כמומחה בעל שם עולמי בבנייה טבעית. הוא בנה מספר רב של פרויקטים בעולם בשיטה זו עד שנפטר בשנת 2008.

יובל דלשד, שהביא את השיטה לישראל, שהה במכון cal earth והוא מבין האחרונים שזכו ללמוד ישירות מנאדר את הטכניקה

לאתר של cal earth

 

מבני כיפות רבים נבנים ברחביי העולם. בארה"ב, מקסיקו, קנדה, ברזיל, פקיסטן, איי בהאמה, מונגוליה ובפקיסטן.

 

לכל כיפה יש תוכניות בנייה - blue prints, ואדריכל ומהנדס צמודים.
לפני הבנייה נלקחת דגימה מהאדמה במקום המבוקש, הדגימה נשלחת לבדיקה ולפי סוג הקרקע ניתן לדעת כיצד ניתן להשתמש בה.
כדאי לדעת: בישראל ניתן לבנות כמעט בכל האזורים, למעט אדמה סלעית.
הנגב, הדרום הרחוק, הצפון והשפלה הם מקומות מצוינים לבנייה בשיטה.


לתוכניות של הכיפה ניתנו אי שורי בנייה מחמירים בקליפורניה -
1997 UBC / 2001 California Code

אושר ע"י consultation with I.C.B.O. (International Conference of Building Officials)
הכיפה נבדקה ע"י מכשור מתאים לבדיקת עמידות בפני רעידת אדמה ונמצאה עמידה ב- 27,000 ft-lbs משקל המשתווה לזה של משאית בטון תלויה.

Superadobe Technology , U.S. patent #5,934,027, has been tested on individual dome and vaults (1993-1996) for the City of Hesperia , California , Building and Safety Department, in consultation with I.C.B.O. These structures passed the California required codes. Licensing is required for commercial use

 

 

 
אקו דום – מבני כיפות מאדמה בבנייה טבעית