שיטת "אקו דום" משתמשת במשאב הנפוץ והזול בטבע – אדמה.
יחד עם האדמה מעורבב מלט והתרכובת מוכנסת אל תוך שקים היוצרים שרוולי טבעות. הטבעות מונחות אחת על השנייה ויוצרות מבנה כיפה עגול. המשקל הרב של כל טבעת יוצר לחץ רב המחבר את הכיפה לאדמה. המסה הגדולה וכוח הכבידה, מקבעים את הכיפה לאדמה. למבנה אין פינות, הוא עגול וגבוה. כיפה בקוטר של 4 מטרים תהיה בגובה של 3.5 מטרים .

החלל הנוצר בכיפה משרה את התחושה הנעימה והמיוחדת אותו מעניקה הארכיטקטורה המיוחדת של "אקו דום". בנוסף, ניתן להוסיף לכיפה גלריה בצורת סהר, שאינה פוגעת בחלל וניהנת מהאור הרב החודר מחלקה העליון של הכיפה. החלל המרכזי נקרא "הרחם" והוא מרכז המבנה. סביבו נבנות יתר הכיפות וכך ניתן ליצור בית עם חדרים נוספים כמו מטבח, שירותים וחדר שינה. בתקרת כל כיפה, נפתח חלון זכוכית לכניסת אור ושמש. לכל כיפה חלל משלה, בו ניתן לשלב רהיטים ומיטות.

מבנה עם נשמה - המבנה נבנה בעבודת כפיים, כל טבעת מונחת ביד. ללא טרקטורים ומשאיות בטון. אין שימוש בפלדה, ברזל (למעט חוטי ברזל), בטון או יסודות. גם עבודת הטיח נעשית רק בעזרת הידיים. שילוב החומריים מהטבע ועבודת הידיים נותן למבנה אופי וסגנון ייחודים לו.

היסטוריה : "אקו דום" היא שיטת בנייה המבוססת על שיטת בנייה עתיקה מאוד הנהוגה עד היום באיראן. השיטה שודרגה והותאמה לחיים המודרניים ע"י האדריכל האירני – אמריקני נאדר חלילי ממכון- Cal-earth בקליפורניה.

אישורים - השיטה נבדקה ע"י מהנדסים בקליפורניה ואושרה ע"י - I.C.B.O. (International Conference of Building Officials) . האקו דום נבדק ע"י מהנדסים עם מכשיר לבדיקת עמידות רעידות אדמה והמבנה נמצא חזק, אפילו יותר מבניה קונוונציונאלית.

איטום ובידוד - כמו בבית ר גיל , הכיפה מצופה בחומר בידוד ואיטום נגד רטיבות וחדירת מים. יריעות זפת או זפת נוזלי נמרח על הכיפה לפני שלב הטיח ואוטם אותה לחלוטין.

 

 
 
אקו דום – מבני כיפות מאדמה בבנייה טבעית